Bali, Gili N Lombok

Poznávací líbánky 2013 v Indonésii.

Rodiče s přáteli letěli přes Vánoce a svátky na Bali. Před svatbou (o které nevěděli) mi rodiče dali volnou letenku jako předběžný dárek k Vánocům, kdybych náhodou chtěla letět za nimi (ještě jsme nebyli na Vánoce odloučeni). Po naší svatbě v září je nenapadlo, že bych ji využila, protože očekávali že budeme chtít být s Ondrou sami a nás nenapadlo nic lepšího, než je tam překvapit. Shodli jsme se na tom, že budeme trávit Vánoce mimo "domov", alespoň do té doby, než budeme mít pro koho připravovat stromeček a zažívat to pravé kouzlo Vánoc.

Přiletěli jsme o den dříve, než ostatní. Prošli Denpasar, koupili si žabky, plavky a užívali si toho pocitu, že všichni v ČR mrznou a naše nic netušící rodina právě trpí v letadle.
Cesta na vodopády v Kute
Většinou naše cestovní úchylky, jako je např. zmenšování "zavazadla" každou další cestou o 2kg prezentuji víc hrdinsky, ale....Pravdou je, že my nádherné ženy si myslíme, že dokážeme nahradit kteroukoliv jinou, ale nás žádná. Doufáme že jsme jiné a přesto víme, že jsme všechny naprosto stejné slepice, takže problém #1 známe všechny - samozřejmě se při balení nedokážu rozhodnout, které bikiny nebo boty si s sebou vzít a tak si raději neberu žádné. Výhoda spočívá v tom, že postupně a systematicky celou dovolenou naplňuji náš 5kg batůžek, natolik důkladně až má na konci 10kg a nemám z toho špatný pocit. :)


 (pozn. Ondry: 10kg při nejmenším)
Musím přiznat, že většinu času na cestách nevíme, kde strávíme následující den a noc, takže cestování na lehko bez zbytečných zavazadel a věcí je pro nás prvořadé. Ono si tu myšlenku na žehličku na vlasy nebo krásné nepohodlné šatičky po nekonečných kilometrech strávených na nohách, plavbách lodí, dalších a dalších kontrolách na vnitrostátních letištích rychle rozmyslíte. :)Druhého dne po příletu a po skvělé snídani v našem oblíbeném kitchenette (malá indonéská síť restaurací s neuvěřitelnou atmosférou a skvělými pokrmy, kávou a palačinkami, především tedy na snídaně!) jsme byli již vybaveni o 1kg těžším batůžkem a mohli jsme vyrazit vyzvednout a přivítat na letiště ostatní.

Společně jsme odjeli k rodinnému příteli na resort Relax Bali strávit Štědrý den a svátky.
 Na relaxu jsou mimochodem skvělé potápěčské podmínky a naprostý ráj! Před resortem je potopen vrak ocelové lodi o délce 43m, začíná v hloubce 10m a končí v 35m. Proplouvání delfínů 20m od břehu je nedílnou součástí ranní kávy.Gili Beach

Strávený štědrý den byl s atmosférou Vánoc bez vůně svařeného vína a cukroví. Palma plná ozdob se statečně vydávala za Vánoční stromek ale sníh a zimu nikdo nevyčaroval (díky bohu). Za to byl naplněn vůní exotických koktejlů, uvolněné nálady, rodiny, přátel, talířů plných ryb, krevet, mořských plodů, ale i bramborového salátu a takové Vánoce mám v plánu ještě nějakou dobu brát za své. Během svátku jsme se trhli od skupiny a jeli si užívat bílé pláže, tyrkysové moře a silné koktejly na party ostrov Gili. Byla jsem celá natěšená, protože Gili Trawangan bylo jedno z mých nejoblíbenějších míst v Indonésii...

Gili Paddle boarding
Gili, potapěčská základna


Bylo a je proslulé svými ,,magic mushroom", které jsem měla možnost nevědomky ochutnat před lety, jako naivní 15-ka která neuměla ani slovo anglicky, ikdyž na překlad "magic mushroom" není třeba tolik angličtina, ale... jak říkám 15náctka ;)

Netřeba se rozepisovat jaké velké překvapení pro mne byla návštěva na měsíci, let nad ostrovem a noční tanec se žraloky a mantamy na pláži.

Bylo to úžasné!

Ale jsem ráda, že jsem se z tohoto výletu vrátila zpět.10 let uběhlo a z kouzelných houbiček se během té doby stala podpultovka, což se s narůstající komercí a počtem návštěvníků ostrova nedá divit, ale tím bohužel houbičky ztrácejí své kouzlo. ;)

Dle tehdejšího vyprávění našeho přítele Sukiho bylo Gili proslulé velkou návštěvností dámské populace a to především ze stejného důvodu, jako je Thajsko oblíbené pro mnohé pány. :) Možná to nebylo jen nádhernými a šikovnými surfaři, jako daným blahem z kouzelných houbiček... kdo ví, nicméně nezadané slečny - časy se mění a z vysportovaných surfařů ze kterých by se vám před 10-ti lety podlamovala kolena, se taky stali legendární podpultovky...


Dnes je už lepší tam jet se svojí polovičkou a kochat se můžete pohledem na poloviční koníky (manžel by mi vysvětlil, že to jsou poníci :-D), kteří se bortí pod tíhou turistů. Na ostrově nenajdete žádný motor, žadnou naftu - nic pro mne :DBudete-li mít cestu na Gili dejte si pozor na alkohol, měli tam v roce 2013 metanolovou kauzu a řekněme že v Indonésii se příliš mnoho věcí nevyšetřuje a neřeší.

Ubytování není třeba rezervovat předem. Stačí sednout do prvního baru s WiFi a najít na místě něco přes booking. My si na WiFi najdeme pár favoritů, které si vyfotíme do telefonu a s dalším drinkem na cestu je jdeme obejít. Často vám dají na místě vyšší cenu, než na bookingu. Ukažte jim vyfocenou fotku s cenou, kterou si můžete rezervovat přes net a všichni se vám velice rádi dostanou ještě dalších 10%  pod ní.
Ceny za noc se pohybují od 500,- Kč na osobu vč. snídaně.


Let z Lomboku do Denpasaru


Z Trawanganu rovnou na Lombok!


The Bali Bombing memorial
V roce 2002 v Denpasar proběhl teroristický útok přihlásila se k němu islamistická strana, která byla napojena na Al-kaidu. Při výbuchu přišlo o život 202 lidí a dalších 200 bylo zraněno. Balijci jsou mírumilovní lidé nebudu se rozepisovat o jejich víře, nesčetném počtu chrámů, každodenním obětem bohům v podobě květinových košíčkách atd. na to jsou tu jiné mnohem lepší blogy, kde najdete rozepsanou celou jejich kulturu a historii, ale v místní obyvatelný tato událost vypoutala nevraživost vůči muslimům, že je kompletně vyhnali a ti se nuceně přestěhovali na Lombok.

Z návštěvy v roce 2003 jsem na něj neměla zrovna ty nejlepší vzpomínky, proto jsem nebyla příliš nadšená, že se Ondrovi podařilo sehnat letadlo z Lomboku na Bali, znamenalo to že se návštěvě tohoto ostrovu nevyhnu.Nejspíš proto mě jeho dnešní podoba naprosto uchvátila!

Lombok je nyní to co bylo před 10ti lety Bali. Cenami, ubytováním i plážemi!Při hledání studeného piva a hamburgru jsme úplně náhodou našli zátoku s opicemi. Místní šamanka nám za pár šupů prodala buráky a my tak měli z části splněnou občanskou povinnost každodenního krmení kachen v zimě. Paradoxně o ni nevěděli Australané, kteří jezdí surfovat na Kuta beach 10tým rokem. Rádi jsme je za zapůjčená prkna a pár dalších lekcích na vlnách k nim dovedli. :)

Náš 3 týdenní pobyt pomalu končil a my se pomalu přesunuli zpět na Bali, Kuta.
Na Kutě vznikla naše jediná a nejoblíbenější tradice dá-li se to tak říct a to sbírání odznáčků z Hard Rock cafe. Skvělé burgery, nejlepší hudba, pivo a obsluha, ač držíme zdravý životní styl a preferujeme PALEO, tak kvůli Hard Rocku jde na pár hodin vše stranou.

Naše cesty neplánujeme jen tam, kde můžeme koupit další odznak do
sbírky, ale pokud nějaký je v okruhu 200km, tak si ho nenecháme ujít. ;)


Z časového posunu jsme po příletu domů byli plní energie a tak jsme o pár kil těžší sedli ve 2:00 ráno k síti... a našli letenky do New Yorku.
Na pár vteřin jsme zaváhali, protože nám to bylo trochu trapné si po 6 hodinách v Evropě koupit další trip, ale tenhle pocit zaváhání a trapnosti trval opravdu pár vteřin......a tak letenky do NY za 3900,- Kč/os nám rychle říkali pane. ;)Ondrův ranní běh před resortem Relax Bali